2009. május 21., csütörtök

A Hírlapom.hu és a Google Reader összehasonlítása


Nagyon kellemes meglepetést okozott számomra a Hírlapom.hu RSS olvasó, amelyet eddig nem ismertem. Már hozzászoktam az internet hírektől zajos információdzsungelében, hogy mindenütt elsősorban a bulvár témák özönlenek a gyanútlan szörfözőre. Ez az oldal üdítően más: igényesen megválogatott hírforrásokat kínál mindegyik témában, olyanokat, amelyek leginkább számítanak megbízható és hiteles forrásnak, ugyanakkor naprakészek, s hozzák azt a "pörgős" stílust, amelyet az ide-oda kattintgató, az izgő-mozgó képektől, animációktól káprázó szemű internetpolgár elvár. Jó volt látni, hogy a Duna TV, a HVG, a FigyelőNet, a Huszadik Század, az Origo és hasonló portálok vannak becsatlakoztatva mint az informálódás csatornái, hasonlóképpen az igényes külföldi hírportálokhoz.

Amiben gyengébbnek látom Hírlapom.hu-t, hogy nem ad lehetőséget a csatornák (feed-ek) keresésére (pl. kulcsszavakkal), ehelyett pontosan be kell írnunk az általunk ismert feed URL címét, valamint sokkal korlátozottabb a csatornáink menedzselésének lehetősége. Nem kínál annyi funkciót, mint a Google Reader: nem választhatjuk meg a feed-ek sorrendjét, nem fűzhetünk hozzájuk megjegyzést, nem tudjuk megosztani őket másokkal közvetlenül ebből az RSS olvasóból. Elküldhetjük azonban e-mailben, valamint exportálhatjuk is XML formátumban.

Hasznos szolgáltatása még, hogy a hírcsatornák egyes tételeinek megjelenítésekor kis ikonnal kínálja fel az adott URL "beemelését" két közösségi linkmegosztó szolgáltatásba (del.icio.us és Digg), ahol lehetőségünk van ezek szisztematikus gyűjtésére, csoportosítására, másokkal való megosztására és kommentezésére.

A Google Reader többféle módon teszi lehetővé a csatornák keresését: egyrészt kulcsszó alapján, másrészt kategóriák alapján, ezenkívül kulcsszó szerint kereshetünk a legjelentősebb híroldalak és kereső szolgáltatások, valamint kereskedelmi portálok oldalain (Google News, Twitter News, eBuy). Megkereshetjük ismerőseink, családtagjaink oldalait is a különböző közösségi hálózatokon (Blogger, MySpace, Flickr stb.).

A Google Readerrel könnyedén "menedzselhetjük" a csatornáink (feed-jeink) egyes tételeit (weblapjait): könyvtárakba csoportosíthatjuk, átnevezhetjük, különböző nézetbeállításokat alkalmazhatunk (sorrendbe rendezhetjük őket aszerint, hogy a régi vagy a friss oldalakat szeretnénk-e legfelül látni), megjelölhetjük olvasottként, vagy éppen törölhetjük őket (leiratkozhatunk róluk). Sőt statisztikát is láthatunk arról, hogy hány feliratkozásunk volt az elmúlt harminc napban, hány tétel van benne, és hány e-mailt küldtünk el.

A legnagyobb különbség véleményem szerint a két RSS olvasó között: a Google Reader használatával nem egyszerűen csak a saját magunk által összeállított "újságot" vehetjük a kezünkbe folyamatosan megújuló és automatikusan frissülő hírekkel, hanem - hasonlóan más Google alkalmazásokhoz - felkínálja számunkra a közösségépítés, a kapcsolatteremtés, az ismeretek megosztásának lehetőségét, s ezáltal a Google Readerben is ott lüktet a "világfalu" szívdobogása, amely összeköttetést tud teremteni köztem és az internetet átszövő közösségi hálózatok között (Blogger, Flickr, del.icio.us stb.), s természetes az, hogy magából a hírolvasóból tudom megosztani másokkal az általam érdekesnek tartott weboldalakat, saját megjegyzésekkel tudom értékelni, valamint csillagokkal is kifejezhetem a véleményemet.

2009. május 15., péntek

Google Naptár


A haladó internet tanfolyamunk oktatója, Andrea megint rávett valami igazán jóra... :-) Eddig nem használtam komolyan a Google Naptár szolgáltatást, megmaradtam a hagyományos asztali naptáramnál, ill. az íróasztalon, kisszekrényen és egyéb helyeken elhelyezett, majd rövidesen elkeveredő meghívóknál, amelyeket igyekeztem az események emlékeztetőjéül megőrizni és kézközelben tartani. Hasonlóképpen próbáltam az e-mail postafiókomban is számon tartani azokat a meghívókat, melyek elektronikusan érkeztek.

A Google Naptár ennél sokkal praktikusabb megoldást kínál, ezért mostantól már itt fogom vezetni azoknak az elfoglaltságoknak az adatait, melyeket nem szeretnék elfelejteni, hiszen nemcsak figyelmeztet rájuk a program a beállított időpontban (pl. e-maillel, felugró ablakkal), hanem én is továbbadhatom a hírt másoknak, ha megosztom velük az eseményt (nyilvánossá téve azt), vagy e-mail üzenetet küldök számukra. Nem beszélve arról, hogy bárhonnan elérhetem, s azonnal kinyithatom ezt az online naptárat, ha internetközelben vagyok.

A jövő hétre például három érdekes kulturális rendezvényt jegyeztem be magamnak, amelyre szívesen felhívom a blogom olvasóinak figyelmét is.

Az Eötvös Károly Megyei Könyvtárban működő "Amerikai Kuckó" a közelmúltban négyezer angol nyelvű könyvvel gyarapodott London Steverson bíró és családja nagylelkű adományának köszönhetően, amelyek hatalmas választási lehetőséget kínálnak különböző érdeklődési területekről az olvasóközönség számára. A könyvklub megindításával szeretnék minél inkább hozzáférhetővé tenni az érdekes és különleges műveket. Május 19-én, a klub első összejövetelén Steverson szövetségi bíró elmondja, hogyan sikerült ilyen sok könyvet összegyűjtenie, illetve áttekintést kapunk majd az Amerikai Kuckóban elhelyezett adomány összetételéről és a tervezett könyvklub részleteiről.
Az "Amerikai Kuckóról" itt olvashatsz bővebben >>>

Május 21-én B. Dobos Teréz szövő népi iparművész kiállításának megnyitóját sem fogom elmulasztani, hiszen e-mail üzenetet is beállítottam magamnak. :-)

A másik nagyobb lélegzetű esemény a május 23-án megrendezendő Nagy László emléktúra, amely Somlóvásárhelyről indul, s célja a költő szülőföldjének és a Somlónak, hazánk híres borvidékének, a táj kultúrtörténeti értékeinek megismerése. Sok szép látnivalót érintenek a túraútvonalak, és aki nem siet teljesíteni a távot, elidőzhet a Kinizsi-sziklánál, a várnál, a Taposó-kútnál, a Szent István kilátónál vagy Somlószőlősön az Árpád-kori római katolikus plébániatemplomnál.



Örülök, hogy a Google Naptár segítségével Veled is megoszthattam ezeket az információkat. Ha esetleg nem ismered a helyszínt, kattints a bejegyzésben a "térkép" szóra, s azonnal elindul a Google térkép szolgáltatása, amely pillanatok alatt elhelyezi egy utcatérképen vagy távolabbi műholdfelvétel segítségével. Néha téved, de senki sem tökéletes... :-)

2009. május 13., szerda

Egészség-teszt


Biztosan Te is aggódsz amiatt, vajon eleget törődsz-e az egészségeddel, s elég egészséges életmódot követsz-e a hétköznapok során... A legismertebb hazai egészségügyi portál, a HáziPatika.com az internetezők egyik kedvenc helye, ha az egészségünkről van szó. A portál sok hasznos információval szolgál, s hiteles egészségügyi és életmódbeli tartalmat, szolgáltatást nyújt a laikusok számára ezekről a témákról.

Nem csak cikkeket, lexikont, laborteszteket találunk itt, ezenkívül a játékos kedvű internetezők teszteket is megoldhatnak, amellyel lemérhetik, milyen mértékben tájékozottak az egészséggel és a helyes életmóddal kapcsolatban.

Az alábbi egészség-teszt kérdései is a Házipatika.com oldalról származnak, azonban az űrlapot a Google Dokumentumok segítségével magam készítettem el, valamint az utolsó két kérdést én tettem hozzá. Ha időd engedi, töltsd ki a tesztet. Jó szórakozást!

Négysajtos saláta

Közeledik a nyár, már nagyon várom a friss zöldségeket és gyümölcsöket, amelyekből finom salátákat készíthetünk... Milyen jó lenne egy árnyas kertben, az öreg tölgyfa alatt körbeülni az asztalt, és megkóstolni az alábbi "négysajtos" salátát! Te is könnyen megtanulhatod az elkészítését, ha elindítod az alábbi bemutatót.




A prezentációt teljes méretben is megtekintheted, ha rákattintasz az alábbi linkre:

http://docs.google.com/Presentation?id=dgv82xsc_11hkwk93gk

2009. május 12., kedd

Esti gondolatok a Google Dokumentumokról és a Google Csoportokról


Kedves Olvasóm!

Kicsit furcsa így megszólítani Téged a blogomon keresztül, de biztos vagyok benne, hogy létezel, hiszen néhányan állandó olvasóként tisztelnek meg érdeklődésükkel, mint ahogy én is ugyanilyen kiváncsisággal figyelem a gondolataik, hangulataik "leképeződését" ebben a szubjektív, de nagyon kellemes műfajban. Elnézést, amiért a mostani bejegyzésben kissé "szárazabb" témát pendítek meg, de kedves oktatóm, Andrea arra kért meg, hogy egy bejegyzést szenteljek a Google Dokumentumoknak. Ha még nem készítettél ilyen, ne habozz egy percig sem, mert nagyon egyszerű, ugyanakkor kiváló lehetőségeket rejt az online együttműködésre és együttmunkálkodásra, ami a web 2.0 alapfilozófiája, s ezáltal képes közel hozni egymáshoz a fizikailag távol levő embereket.

A Google szolgáltatásai közül tehát az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt kényelmi funkció a dokumentumok készítése, melyet az interneten keresztül, online módon végezhetünk. Előnye, hogy nem kell irodai programokkal rendelkeznünk a saját számítógépünkön (pl. Word, Excel, Power Point), s internet-hozzáférés esetén bárhonnan és bármikor elérhetjük. Az elkészült dokumentumunkat megoszthatjuk másokkal (google fiókkal rendelkezőkkel), vagy nyilvánossá tehetjük. Egy dokumentumot többen is szerkeszthetünk csoportmunkában, akár egyszerre is, így kiválóan alkalmas projektumunkához, s elősegíti az információmegosztást a csoport tagjaival.

A Google Dokumentumok lehetnek szöveges dokumentumok, táblázatok, bemutatók, űrlapok (ez utóbbival kérdőívet, tesztet készíthetünk).
A Google általános ismertetője magyarul a "Dokumentumok" szolgáltatásról: http://www.google.com/google-d-s/intl/hu/tour1.html

Ezek után biztosan felvetődik benned a kérdés, vajon mire használhatjuk a Google Csoportok szolgáltatást?

A Google Csoportok kiválóan alkalmas belső levelezőlista működtetésére a csoport tagjai között, ezáltal szintén elősegíti az online csoportmunkát és a tudásmegosztást. Ahhoz, hogy csoportot hozhassunk létre, illetve valamely csoport tagja lehessünnk, Google-fiókra van szükségünk.

Ahhoz, hogy Te is használni tudd a Google csoportok szolgáltatást, a következőket kell tenned: jelentkezz be a Google azonosítóddal a www. google.com webhelyen (mintha a postafiókotodba lépnél be), utána a felső menüsoron látni fogod a "Csoportok" menüpontot (lehetséges, hogy a "továbbiak" menüpont lenyitásával).

Itt lehet saját csoportot létrehozni vagy belépni abba a csoportba, amelybe meghívtak téged. A "Beszélgetések" menüponttal kezdeményezhetsz szöveges üzenetet, amely e-mail formájában jut el minden csoporttaghoz, valamint meg is őrződik a csoport webhelyén. A "Fájlok" menüponttal tölthetsz fel bármilyen fájlt (képet, szöveges dokumentumot, videót stb.) a közös webhelyre, ahol az megnézhető, elolvasható vagy letölthető lesz. Az "Oldalak" menüponttal weboldalakat lehet létrehozni (amelybe linkeket, képeket is beágyazhatunk).

Ha közös szerkesztésre szeretnél megosztani valamilyen dokumentumot, akkor a "Dokumentumok" menü használatával kell feltöltened (vagy magában a Dokumentumok menüben létrehoznod), majd pedig megosztani a többiekkel. (Vigyázat, kétféleképpen lehet megosztani: szerkesztésre vagy csak megtekintésre!)

Talán ennyi elég is kedvcsinálóként, kezdj hozzá és fedezd fel, miben lehetnek számodra is hasznosak a Google ezen szolgáltatásai!

2009. május 8., péntek

Olvasmányok egy csésze kávé mellé

Szeretnék egy másik értékes és tartalmas könyvtári blogot is a figyelmetekbe ajánlani, az Országos Idegennyelvű Könyvtár "Kávészünet" elnevezésű blogját. Ez volt az első fecske ebben a műfajban a könyvtári világban, s azóta is megőrizte erényeit: könnyed, csevegős hangvétellel teszi az asztalunkra (a kávé mellé) az igényes irodalmi, kulturális híreket, információkat.

Hogy miért éppen a "Kávészünet"? Talán azért, mert egy jó kávé mellett a könyvtári-kulturális hírek is jobban esnek. Talán azért, mert ahogyan a kávét, a híreket is mindenki máshogyan szereti. Itt remélhetőleg mindenki megtalálja a neki tetsző rovatot, amelyet a jobb oldalon látható menü Kategóriák szekciójában egyeten kattintással leválogathat. Ha pedig valaki jobban szereti a kávét csendes magányban elfogyasztani, kérheti az OIK híreit RSS-olvasójába, de akár postafiókjába is. - ajánják számunkra a blogot a szerkesztők.

Szeretnél beleolvasni Radnóti "Hetedik eclogájába" angolul? Vajon ki volt a fergeteges díszvendég a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon? Mit szólnál Cormac McCarthy “Véres délkörök, avagy vörös alkony a nyugati égen” című regényéhez? Hogy mindezekbe a hírekbe magad is belelapozhass egy csésze kávé mellett, keresd fel a "Kávészünet" blogot!

Ne felejtsük el megemlíteni a Webajánlót sem, ahol érdekes híreket tálalnak számunkra az online folyóiratokból, irodalmi blogokból... Máris egy furcsaság, az elsomondat.blog.hu, amely regények első sorait gyűjti össze... Ki tudna ellenállni például az alábbi felütésnek?
Zacsínam túto knyizsecsku. (Závada Pál - Jadviga párnája)

Szerényen meghúzódik a blog jobb oldalán a Linkek menü, pedig ez is "kincsekhez" vezet bennnket: a del.icio.us linkmegosztó segítségével irodalmi linkgyűjteményt hoztak létre a könyvtárosok: http://delicious.com/idegennyelvu/

Jó böngészést kívánok a "Kávészünet" blogon!

2009. május 5., kedd

Első élményeim a haladó internet tanfolyamon


Egy kis késéssel csatlakoztam a távoktatásos haladó internet tanfolyam munkájába. Nagyon érdekes és izgalmas számomra ez az oktatási módszer, s úgy látom, képes "pótolni" az oktatóval való személyes kapcsolatot, s ezen a módon is megvalósulhat a segítségnyújtás, a magyarázat szinte lépésről lépésre. Nem ismeretlenek számomra a "webkettő" interaktív, újszerű eszközei, mégis sokat fogok tanulni a mostani tanfolyamon, különösen abban, hogy ne csak ismerjem, hanem bátran használjam is ezeket.
Saját könyvtárunk által szervezett használóképzési tanfolyamunkon is szeretném továbbadni az internet korszerű, virtuális közösséget kovácsoló eszköztárát, hogy az idősebb korosztály is egyenrangú polgárává válhasson a "világfalunak".

Élményeim a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon


Nagy örömömre szolgált, hogy meghallgathattam Zsoldos Marianna előadását a Könyvtáros Klubban arról, hogyan alkalmazza a legmodernebb webes eszközöket a zenei könyvtárosi munkájában. A HANGTÁRNOK (az egri Bródy Sándor Könyvtár Zenei részlegének blogja) gazdag tartalommal, felhasználóbarát szemlélettel és számtalan interaktív megoldással csalogatja a könyvtár "bűvkörébe" a zenei szolgáltatások iránt érdeklődő felhasználókat.

Nézz bele Te is a blogba, érdemes!
http://hangtarnok.klog.hu/a-zenei-reszlegrol/

A Bródy Sándor Könyvtár honlapján olvashatod el az általános információkat a zenei részlegről. Kattints ide, ha érdekel!





A videó és a fénykép is bizonyítja, hogy az olvasók otthonosan és jól érzik magukat ebben a barátságos könyvtárban.